

Przestrzenny wymiar sektora kreatywnego

Działalności zaliczane do sektora kreatywnego charakteryzują się odmienną specyfiką funkcjonowania i rozwoju, w porównaniu do tradycyjnych działalności gospodarczych. W efekcie powoduje to szereg konsekwencji przestrzennych: sektor kreatywny wpływa na strukturę przestrzenną miast i regionów, powiązania jakie w ich obrębie zachodzą, procesy społeczne, ekonomiczne i przestrzenne, prawidłowości lokalizacji działalności gospodarczej itp.
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 24 godziny
Przyjezdni w strukturze miasta – miasto wobec przyjezdnych: studenci i turyści w mieście w kontekście koncepcji city users

Książką tą autorzy chcieli wywołać dyskusję i o istniejących teoriach w zakresie city users, i o ich mocy sprawczej wyjaśniania, i o metodach badania tych zjawisk, i wreszcie o rzeczywistości w przedmiotowym zakresie w latach 2012–2016 w kontekście dwóch poligonów empirycznych: Poznania i Trójmiasta.
Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 24 godziny
Rola środków Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej w przekształceniach rolnictwa w województwie wielkopolskim

Autor: Anna Dubownik
Grudzień 2011
Format B5
126 stron
Miękka oprawa
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 48 godzin
Ruchy miejskie w działaniu. Oblicza partycypacji

Tomasz Sowada
Kolejny tom z serii: Prace i Studia z Geografii nr 75
Tożsamość ruchów miejskich, motywy aktywności działaczy, deklarowane i faktyczne kierunki działalności, relacje między ruchami miejskimi a władzami lokalnymi i mieszkańcami stanowią treść niniejszej publikacji.
Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 24 godziny
Struktura przestrzenna i czynniki przestępczości na obszarze nadgranicznym Polski z Niemcami

We współczesnej polskiej geografii społecznej badania z zakresu geografii przestępczości nie są podejmowane często, a ich zaawansowanie nie jest współmierne do wagi społecznej. Podjęte w niniejszej pracy zagadnienie przestępczości na obszarze nadgranicznym Polski z Niemcami jest próbą kompleksowego ujęcia tego problemu na terenach nadgranicznych Polski.
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 24 godziny
Territorial diagnosis of the competitiveness of urban areas in Poland

Autorzy: Jędrzej Gadziński, Michał Męczyński
Grudzień 2011
Format B5
179 stron
Miękka oprawa
Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 48 godzin
Wyzwania i kierunki rozwoju aglomeracji poznańskiej. Biblioteka Aglomeracji Poznańskiej Nr 4

Niniejsza publikacja to zbiór trzech artykułów na temat głównych problemów i kierunków rozwoju aglomeracji poznańskiej.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 24 godziny
Założenia i proces budowy strategii rozwoju aglomeracji poznańskiej. Biblioteka Aglomeracji Poznańskiej. Nr 18

Celem publikacji jest przedstawienie przesłanek, metodologii i procesu strategii rozwoju dla obszaru aglomeracji miejskiej. Przedstawione w opracowaniu doświadczenia zebrane w trakcie tworzenia strategii, współpraca na linii środowisko naukowe – samorząd – mieszkańcy, wydają się być cenną wiedzą do wykorzystania w pracach nad analogicznymi dokumentami w innych częściach kraju.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 24 godziny
Zapraszamy państwa do rozmów... Wędrówki po labiryncie wielkomiejskiej partycypacji

Jacek Kotus, Tomasz Sowada, Michał Rzeszewski, Dominika Pazder
Kolejny tom z serii: Studia i Prace z Geografii nr 74
Czym jest partycypacja społeczna? Narzędziem, działaniem, paradygmatem naukowym w planowaniu przestrzennym, a może zwrotem, dzięki któremu mogą zostać zatwierdzone najbardziej absurdalne decyzje przestrzenne, słowem "zasłoną" prawdziwych intencji?
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 24 godziny
Zarządzanie rozwojem przestrzennym obszarów metropolitalnych w świetle koncepcji miękkich przestrzeni planowania

Łukasz Mikuła
Koncepcja „miękkich przestrzeni” jest jedną z najnowszych perspektyw innowacyjnego spojrzenia na współczesne funkcje i skale terytorialne planowania. W książce przeanalizowano możliwość jej wykorzystania w zarządzaniu rozwojem przestrzennym obszarów metropolitalnych w świetle zarówno założeń teoretycznych, jak i praktycznych doświadczeń europejskich i polskich.
Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 24 godziny
Zbiorowości społeczno-przestrzenne i ich związki z terytorium: formy i czynniki regionalizmu w Polsce

Autor: Roman Matykowski
Zaletą książki jest próba systematyzacji pojęć związanych z regionalizmem i jego ujęć teoretycznych na multi-dyscyplinarnym gruncie oraz interpretacja procesów zmian, jakie zachodzą na tym polu w ostatnich dekadach.
Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 24 godziny
Zróżnicowanie struktury handlu zagranicznego Polski w ujęciu regionalnym oraz konkurencyjność eksportowa regionów

O pozycji regionu w Unii Europejskiej decyduje m.in. zdolność do sprzedaży na rynki zagraniczne. Tym samym konieczne staje się prowadzenie analiz, które pozwalają określić zróznicowanie kierunków geograficznych i struktury towarowej handlu zagranicznego polskich regionów oraz ocenić konkurencyjność eksportową tych regionów. Wyniki takich kompleksowych badań zawiera niniejsza książka.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 24 godziny
Życie miasta: studium Poznania. Infrastruktura miejska

Praca stanowi ważną i cenną pozycję istotnie wzbogacającą polską literaturę obszaru problematyki życia miasta, a miasta Poznania w szczególności. Warto zaznaczyć, że drugi tom "Infrastruktura miejska" łącznie z tomem pierwszym "Miasto i jego mieszkańcy" daje nowe spojrzenie na funkcjonowanie organizmu miejskiego w aspekcie życia jego mieszkańców.
Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 24 godziny
Życie miasta: studium Poznania. Miasto i jego mieszkańcy

Autorzy pracy patrzą na miasto jako środowisko życia mieszkańców analizując ich aktywność z uwzględnieniem rytmów życia (dziennych, całodobowych, tygodniowych, miesięcznych, rocznych a nawet wieloletnich). Przyjmują, że nakładające się na siebie rytmy życia mieszkańców składają się na proces, który można nazwać życiem miasta i w którym, w zależności od stopnia zharmonizowania i zsynchronizowania podsystemów, może istnieć koegzystencja lub konflikty. Jest to ujecie oryginalne, niemające wyraźnego odzwierciedlenia w istniejącej literaturze przedmiotu, a przy tym nośne naukowo i wyraźne poznawczo.
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 24 godziny
Sport w aglomeracji poznańskiej. Biblioteka Aglomeracji Poznańskiej. Nr 7

W publikacji przedstawiono poziom rozwoju sportu na obszarze aglomeracji poznańskiej. Zwiększone środki na inwestycje związane ze sportem, zarówno w mieście, jak i okolicznych gminach, powodują większą dostępność obiektów sportowych dla wszystkich mieszkańców aglomeracji poznańskiej.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 24 godziny
Aspekty regionalne gospodarki opartej na wiedzy w Polsce

Praca składa się z czterech części problemowych, które tworzą pewną całość w zakresie analizy "gospodarki opartej na wiedzy" (GOW). Pierwsza część przedstawia podstawy teoretyczne GOW i akcentuje rolę GOW w rozwoju regionalnym. Część druga zawiera charakterysykę gospodarki Polski i jej regionów w apekcie GOW. Trzecia stanowi analizę zróżnicowania trzech czynników rozwoju GOW w ujęciu regionalnym: kapitału ludzkiego, działalności badawczo-rozwojowej, innowacyjności przemysłu. W czwartej części bada się związek między GOW a poziomem rozwoju gospodarczego regionów.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 24 godziny
Bezpośrednie inwestycje zagraniczne i inwestycje samorządowe w aglomeracji poznańskiej w okresie transformacji ustrojowej

Cel praktyczny pracy wiąże się z możliwością wykorzystania osiągniętych wyników badań przez instytucje samorządowe gmin aglomeracji poznańskiej, między innymi do skonstruowania strategii rozwoju tych jednostek, czy realizacji bardziej skutecznej polityki przyciągania inwestorów na terenie własnej jednostki terytorialnej.
Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 48 godzin
Contemporary Problems of Polish Geography

The present book been published on the occasion of the 28th International Geographical Congress in the Hague. Its aim is to present contemporary issues in gegraphical research in Poland.
Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 48 godzin