Emotional landscape: Socio-environmental conflict and place attachment. Experience from the Wielkopolska Region

Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 24 godziny
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 35,00 zł 35.00
ilość egz.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Author: Iwona Markuszewska

2019

B5

152 pp

Soft cover

Monografia prezentuje konflikt społeczno-środowiskowy, analizowany w kontekście relacji, jakie wiążą badaną społeczność z miejscem zamieszkania, lokalną grupą społeczną i krajobrazem rolniczym.
Pod względem poznawczym, praca zgłębia problem społecznych skutków górnictwa, a w tym zakresie uzupełnia literaturę światową o nowe obserwacje, gdyż niewiele analiz prowadzonych jest w krajach rozwiniętych gospodarczo, w których problem postaw społecznych względem inwestycji górniczych jest bardzo problematyczny i wciąż niedostatecznie rozpoznany. 
Badania emocji w analizach środowiskowych są domeną badań geografii emocjonalnej. Z tego względu kontekst krajobrazu emocjonalnego, zaprezentowany w monografii, uzupełnia lukę w badaniach dotyczących więzi emocjonalnych jakie rodzą się między jednostkami a miejscem. Kontekst badawczy buduje powiązanie między teorią konfliktów społeczno-środowiskowych a teorią przywiązania do miejsca.
W aspekcie metodycznym, monografia stanowi wkład w teoretyczne i empiryczne testowanie trójwymiarowego modelu przywiązania do miejsca. Badania wykazały, że trójwymiarowy model przywiązania do miejsca był użyteczny i wiarygodny w analizie emocjonalnego przywiązania mieszkańców wsi do ziemi. Badania potwierdziły tezę, że kontekst przestrzenny wpływa na procesy związane z nadawaniem emocjonalnego znaczenia danemu miejscu, ponieważ proces ten wiąże się ze zwiększeniem przywiązania do fizycznego aspektu miejsca. 
W szczególności wyniki wskazały, że wielu rolników stworzyło emocjonalne przywiązanie do ziemi uprawnej, co wykracza poza jej materialną wartość jako miejsca, które zapewnia wyłącznie ekonomiczną korzyść. Ponadto, uzyskane wyniki potwierdzają inne badania, które wykazały, że osobiste powiązanie z miejscem jest nie tylko wynikiem indywidualnych doświadczeń z naturą i interakcji z rodziną i sąsiadami, ale także rezultatem tego, jak ludzie budują swoją tożsamość poprzez swoje miejsce zamieszkania. Zaletą zastosowanego modelu jest jego uniwersalny charakter, co pozwala na wykorzystanie go do prowadzenia badań porównawczych na innych obszarach testowych o podobnych uwarunkowaniach. 
W aspekcie aplikacyjnym opracowanie stanowi przesłankę do badań nad zrozumieniem emocjonalnych relacji, jakie wiążą jednostki z miejscem, co uznaje się za kluczowe w rozwiązywaniu konfliktów społecznych. Wiedza zdobyta na tej podstawie jest nieoceniona w procesie negocjacji i mediacji.

Contents
Chapter 1. Introduction
Chapter 2. State of the art and conceptual background
2.1. Emotional landscape
2.2. The concept of place attachment
2.3. Socio-environmental conflicts: origins, consequences, solutions
Chapter 3. Research framework
3.1. Research on emotional landscape
3.2. Objectives, hypothesis and methods
3.3. How the concepts of socio-environmental conflict and place attachment have been defined and examined?
Chapter 4. Case study
4.1. Location of the study area
4.2. Farming: economic and social benefits
4.3. The ‘Oczkowice’ lignite deposit
Chapter 5. Outcomes and discussion
5.1. Coal issues in targeting policy goals on global and regional levels
5.2. Socio-environmental conflict
5.3. Place attachment
Chapter 6. Concluding remarks  
References

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl