Hydrogeologia środkowej Wielkopolski

Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 24 godziny
Cena: 39,00 zł 39.00
ilość egz.
dodaj do przechowalni

Opis

Autor: Andrzej Pawuła

2017

Format B5

151 stron

Miękka oprawa

 

Książka "Hydrogeologia środkowej Wielkopolski" jest podsumowaniem kilku tematów badawczych, dotyczących Wielkopolski i zrealizowanych przez autora w ciągu ponad 50-letniej działalności zawodowej. W związku z jubileuszem 80-lecia autor uznał za celowe zrelacjonowanie prac dotąd niepublikowanych i podzielenie się wnioskami z badań ostatnio wykonanych. Dotyczy to w szczególności genezy solanki w złożach gazu ziemnego.

 

Spis treści

Wstęp autobiograficzny

Część I. Struktury wodonośne i systemy geohydrauliczne kenozoiku Część II. Zastosowanie modelu numerycznego do oceny zasobów wód podziemnych w skali regionalnej Część III. Klasyfikacja hydrochemiczna kenozoiku i czynniki kształtujące własności fizykochemiczne wód podziemnych Część IV. Solanka w złożach gazu ziemnego

 

Prof. dr hab. inż. Michał Szweycer:

"Książkę pt. "Hydrogeologia środkowej Wielkopolski" otrzymałem od jej autora, doktora Andrzeja Pawuły, z prośbą o przeczytanie i podzielenie się swoimi wrażeniami z lektury. Na początku nie byłem zachwycony tą propozycją, ponieważ nie znałem się zupełnie na dziedzinie, której książka dotyczy.

Nasza ponadsześćdziesięcioletnia przyjaźń z autorem nałożyła jednak na mnie obowiązek przystąpienia do lektury. Podczas czytania nastąpiło zaskoczenie.

Moja wiedza ogólna wyniesiona ze szkoły średniej oraz techniczna z zakresu budowy maszyn okazała się dostateczna dla zrozumienia treści pracy. Fakt, że jestem Wielkopolaninem, wprawdzie nie z urodzenia, ale z przypadku, spowodował, że w miarę czytania rosło moje nią zainteresowanie. Dotychczas znałem powierzchnię i historię, gospodarkę i częściowo zagadnienia społeczne środkowej Wielkopolski. Teraz mogłem zajrzeć pod powierzchnię skorupy ziemi regionu stanowiącego moją małą ojczyznę.

Mogę przedstawić swoje wrażenia odniesione podczas lektury książki. Kolejno została w niej przedstawiona: budowa geologiczna środkowej Wielkopolski, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień hydrogeologicznych, migracja wody, a także bilans wodny różnych obszarów regionu. Interesujące są też opisy wybranych metod badań hydrogeologicznych, a zwłaszcza początki badań polegających na wirtualnej symulacji infiltracji wody w warstwach skorupy ziemi. W dalszej części pracy opisano wody występujące w warstwach osadów

trzecio- i czwartorzędowych. Szczegółowo podano ich skład chemiczny, genezę oraz wpływ na niektóre właściwości wody. Rozdział ten oparty jest na pracy doktorskiej autora. Ważną częścią książki jest rozdział pt. "Solanka w złożach gazu ziemnego". Po opisie występowania gazu ziemnego i wahań jego składu oraz omówieniu kwestii związanych ze składem chemicznym solanki towarzyszącej temu gazowi, przedstawiono procesy bazujące na hipotezie ekspansji ziemi. Ekspansja ta prowadzi do przemian warunkujących występowanie w skorupie ziemi złóż - między innymi gazu ziemnego, węgla i wody. Rzuca to nowe światło na tworzenie się złóż tych zasobów i sugeruje, że mogą one nie być nieodnawialne.

Myślę, że powyższe uwagi, które nasunęły mi się podczas czytania książki, uzasadniają moje przekonanie, że znajdzie ona czytelników nie tylko w gronie zawodowych hydrogeologów, ale także wśród niefachowców zainteresowanych Wielkopolską."

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Click Shop | Hosting home.pl