1930. Liga dla Pasów

Dostępność: brak towaru
Cena: 69,00 zł 69.00
ilość egz.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Nakład wyczerpany

 

Autorzy: Jerzy Miatkowski, Jarosław Owsiański

lipiec 2020

Format B5

490 stron

Twarda oprawa

Książka jest czwartym tomem serii Polska Liga Piłki Nożnej, opisującej przedwojenne zmagania piłkarskie na podstawie niezwykle drobiazgowej analizy materiałów źródłowych, zapoczątkowanej bestsellerową publikacją 1927. Ten pierwszy sezon ligowy (w roku 2022 ukazało się drugie wydanie, znacznie poszerzone). W roku 2018 ukazał się tom drugi 1928. Wisła po raz drugi, a w roku 2019 tom trzeci 1929. Zielone mistrzostwo.

Autorzy oparli się na materiałach źródłowych, pozostawiając jako nierozstrzygnięte fakty sporne, zaprezentowane poprzez wykaz rozbieżności. Źródłem, z którego czerpali wiedzę, była przede wszystkim polska prasa z lat międzywojennych, kroniki klubowe, sprawozdania, wydawnictwa okolicznościowe, jak również zachowane fotografie. Publikacja zawiera szczegółowe przypisy dotyczące każdego meczu, co pozwala Czytelnikom zweryfikować, które źródła zostały wzięte pod uwagę.

Taki sposób prezentowania informacji o ligowych zmaganiach spowodował, że powstał zupełnie nowy zestaw danych, w bardzo wielu elementach odmienny od dotychczas publikowanych. Nie zabrakło informacji o nowych ligowcach, o których występach w sezonie 1930 nie wspominały wcześniejsze publikacje, a także wykreślenia z ligowego rejestru zawodników, którym takie występy dotąd przypisywano. Zmiany dotyczą także wyników do przerwy, strzelców goli, składów drużyn, liczby występów poszczególnych piłkarzy, a także sędziów prowadzących mecze. Pikanterii dodają książce opisy w ramach podsumowania każdej kolejki, zatytułowane Prawdziwe i nieprawdziwe historie.

Co godne podkreślenia, książka zawiera także erratę i uzupełnienia do sezonów 1927–1929 oraz opisuje nowe fakty, do informacji o których udało się dotrzeć już po wydaniu poprzednich publikacji. Nowością jest  niepublikowany dotąd szczegółowy zestaw tabel i wyników spotkań we wszystkich okręgach klasy A.

Wyjaśnieniem potrzeby zmiany sposobu przedstawiania historii ekstraklasy i zarazem kwintesencją ideową tego odmiennego stanowiska są słowa zawarte we wstępie do książki 1928. Wisła po raz drugi:

Nie wiemy skąd czerpali swoją wiedzę autorzy, którzy przedstawili informacje dotyczące sezonu 1928 w innych publikacjach bez podania przypisów. Nie kwestionujemy poprawności takich danych, ale zgłaszamy nasze wątpliwości wobec wielu informacji, których źródła są nieznane, i w wielu przypadkach przytaczamy fakty z nimi sprzeczne.

Słowa te są bardzo aktualne także w odniesieniu do prezentowanej książki 1930. Liga dla Pasów. Autorzy oddają go w Państwa ręce z życzeniami przyjemnych wrażeń w tej piłkarsko-sentymentalnej podróży przez rok 1930.

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl