Algierskie reminiscencje
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalniOpis
Autor: Andrzej Pawuła
2018
Format B5
185 stron
Oprawa miękka
„Algierskie reminiscencje” to pamiętnik polskiego wykładowcy uniwersytetu w Konstantynie w Algierii. Książka jest też opisem kraju i ludzi. Mimo upływu lat spotkanie z Algierią z lat 80. XX w., nie traci na aktualności. Niezmienna jest fascynacja podzwrotnikowym słońcem, kwiecistą wiosną gór Atlas, a także bezkresną pustynią. Istnieje też wątek zagrożenia. Obok wiszącej jak miecz Damoklesa epidemii cholery pojawia się zagrożenie terroryzmem islamskim. Zagrożenie to jest realne, co wyraziło się wybuchem wojny domowej, której ofiarami było 500 kooperantów, chrześcijan oraz 100 000 mahometan, obywateli algierskich. Nie jest to tylko problem współżycia społeczności o różnych tradycjach, ale przede wszystkim problem terroryzowania świata islamu przez ekstremistów.
Przywołanie postaci bł. Karola de Foucauld jest apelem o tolerancję i współpracę. Trudności w realizacji tak szczytnego celu wynikają z różnego definiowania pojęcia „bliźni”. Dziesięcioletni pobyt autora w społeczności mahometańskiej wskazuje na możliwość wzajemnego szacunku, a nawet sympatii. Tym większą wartość przedstawia obraz sytuacji widzianej oczami kooperanta, nauczyciela akademickiego, który potrafił zdobyć sympatię studentów algierskich.
Na tle współczesnych warunków życia pojawia się historia. Co krok dotyka się śladów bogatych dziejów północnej Afryki, począwszy od neolitycznych rysunków naskalnych i dolmenów, poprzez zabytki architektoniczne okresu rzymskiego, do współczesnych dzieł, których przykładem jest campus uniwersytecki, zrealizowany według projektu Oscara Niemeyera. Część pamiętnikarską i reportażową uzupełniają materiały studialne hydrogeologii Sahary oraz suplement. Dodatkową zaletą książki są liczne fotografie o znaczeniu dokumentu.