Algierskie reminiscencje
Autor: Andrzej Pawuła
„Algierskie reminiscencje” to pamiętnik polskiego wykładowcy uniwersytetu w Konstantynie w Algierii. Książka jest też opisem kraju i ludzi. Mimo upływu lat spotkanie z Algierią z lat 80. XX w., nie traci na aktualności. Niezmienna jest fascynacja podzwrotnikowym słońcem, kwiecistą wiosną gór Atlas, a także bezkresną pustynią. Istnieje też wątek zagrożenia. Pojawia się zagrożenie terroryzmem islamskim, co wyraziło się wybuchem wojny domowej, której ofiarami było 500 kooperantów, chrześcijan oraz 100 000 mahometan, obywateli algierskich.
Co krok spotyka się tu ślady bogatych dziejów północnej Afryki, począwszy od neolitycznych rysunków naskalnych, poprzez zabytki architektoniczne okresu rzymskiego, do dzieła współczesnego – campusu uniwersyteckiego, zrealizowanego według projektu Oscara Niemeyera. Dodatkową zaletą książki są liczne fotografie.
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 48 godzin
Bractwa kurkowe a stopnie wojskowe
Autor: Roch Antoni Tarczewski
Wstępna analiza autora wskazuje, że zaproponowane przez Zjazd Delegatów Zjednoczenia Strzeleckich Bractw Kurkowych Rzeczypospolitej Polskiej wprowadzenie w bractwach kurkowych stopni wojskowych, definiowanych z nazwy i grafiki, budzi szereg wątpliwości, a wiele terenowych organizacji brackich nie popiera tego pomysłu.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 24 godziny
Człowieku, co chciałbyś wiedzieć? Testament biologa z dodatkiem esejów o literaturze polskiej i japońskiej
Autor: Marek R. Lipiński
Książka składa się z dwóch części: pierwsza zawiera przemyślenia dotyczące spraw fundamentalnych, druga to krótkie eseje na temat czytania i rozumienia literatury, głównie polskiej, ale nie tylko.
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 24 godziny
Droga. Rozmowy z artystą-malarzem prof. Andrzejem Maciejem Łubowskim
Autor: Krystyna Matuszewska
DROGA. Rozmowy z artystą-malarzem prof. Andrzejem Maciejem Łubowskim
Autorka w różnych formach prowadzi czytelnika przez życie i twórczość artysty.
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 24 godziny
Prawdziwość tekstów Biblii w świetle danych historycznych i przyrodniczych. Wydanie V
Wojciech Stankowski
Autor, geomorfolog i geolog, przedstawia swoje próby konfrontacji wiedzy przyrodniczej z zasadami transcendencji. Od początku zgłębiania procesów przemian globu ziemskiego, poszukiwał uwarunkowań istniejącego w przyrodzie precyzyjnego dopasowania rządzących nią zjawisk. Czy podporządkowane były wyłącznie czynnikom właściwym bezideowej materii, czy podlegały regułom zamysłu jakiegoś prawodawcy? Kolejne wydania są efektem rozmów licznych autora z czytelnikami.
Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 24 godziny
Quo vadis Frater? Rozważania o bractwach kurkowych
Autor: Roch Antoni Tarczewski
Dokąd idziesz, bracie? Dokąd zmierzają bractwa kurkowe?
Co zamierzamy czynić, jak postępować? Tu i teraz w XXI wieku?
Jak pogodzić średniowieczną lokalną tradycję obronną z aktywnością człowieka XXI wieku, jego techniką, kulturą, gęstością zaludnienia i sposobami spędzania wolnego czasu?
Czy dzisiejsze bractwo kurkowe to autentyczna organizacja samoobrony, czy zespół rekonstrukcyjny średniowiecza? A może jeszcze „coś innego”?
Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 24 godziny
Rok Pański. Klasztory Wielkopolski w fotografiach Karola Budzińskiego
Autor zdjęć spędził w klasztorach wiele dni, towarzysząc i uczestnicząc w życiu osób konsekrowanych. W albumie pokazane są uroczystości religijne i życie codzienne, modlitwa i praca, skupienie i czas wolny, radość i smutek, często na co dzień zasłonięte klauzurą. Ukazuje też architekturę sakralną i otaczającą klasztory przyrodę. Rytm wyznacza rok liturgiczny.
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 24 godziny
Napotkane po drodze
Autor: Paweł Anders
Album fotograficznych ciekawostek, dziwactw, nietypowych sytuacji napotkanych po drodze podczas wyjazdów czy codziennego poruszania się po Poznaniu.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 24 godziny